MUAY THAI, KICK BOKS, MMA, SYSTEMA SAMBO, SELF-DEFENSE

Muay thai yarışma kategorileri

Muay thai yarışma kategorileri , federasyon ve organizasyonlara göre farklılıklar göstermektedir. Dünyada en yaygın federasyonlar, IFMA, WMC, WMTF olarak sıralanabilir. Amatör ve profesyonel olarak yapılmakta olan muaythai, farklı muay thai yarışma kategorileri ile de tanınmıştır. Genel olarak Tayland’ın yerel ve geleneksel sistemlerinin de yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Türkiye Muaythai Federasyonunun’da bağlı olduğu IFMA (Uluslar Arası Amatör Muaythai Federasyonu) Rekabetçi, Elit, Genç ve Çocuk kategorilerine ilaveten Çocuklar kategorisi altında Wai-Kru yarışmaları da düzenlemektedir. IFMA ‘nın girişimleri ile Muay thai olimpiyatlar yolunda ilerlemekte olan bir spor branşıdır. Uluslar arası olimpiyat komitesi IOC IFMA ‘yı amatör spor federasyonu olarak tanımış olması ile birlikte yakında muay thai olimpiyatlarda yerini alacaktır umudu doğmuştur.

Bizde çok kısa bir gelecekte tüm dünya muay thai sporunu olimpiyatlarda görebilmeyi umuyoruz.

Muay Thai

İki yarışmacının yumruk, tekme, diz ve dirsek vuruşlarını kullanarak uyguladıkları tutuşların ve sadece kollar kullanılarak atışların serbest olduğu yarışma dalıdır. Karşılaşma öncesi yarışmacılar, Wai-kru adı verilen geleneksel olarak ustaya saygı amacıyla yapılan ve dinsel ritüelleride içeren Ram Muay dansını yaparlar.

Dünyada amatör ve profesyonel disiplinlerde uygulanmaktadır. Amatör yarışmalar 3 dakikadan 3 raund üzerinden yapılır ve dinlenmeler 1 dakikadır. Karşılaşmalar, IFMA Uluslararsı Amatör Muaythai Federasyonu kuralları ile yapılır.

Profesyonel yarışmalar ise 3 dakikadan 5 raund ve dinlenmeler 1 er dakika olarak yapılmaktadır. Profesyonel yarışmalarda WMC Dünya Muaythai Konseyi kuralları uygulanır.

Muaythai-Muay_Thai

Muaythai – Muay Thai

Muay Boran

Muay Thai’nin, geleneksel sistemlerine verilen addır. Muay Boran sistemleri; Muay Paak Tai (Güney Stili), Muay Chaiya, Muay Maa Yang, Muay Paak Eesaan (Doğu Stili), Muay Korat, Muay Paak Klang (Bankok Stili), Muay Lopburi, Muay Ayuthaya, Paak Nuua (Kuzey Stili), Muay Lampang, Muay Uttaradit stilleri tekniklerinin uygulandığı geleneksel kıyafet lerin kullanıldığı yarışma disiplinidir.

muay_thai_muay_boran

muay thai – muay boran

Krabi Krabong

Kılıç, mızrak ve kısa sopalarla uygulanan silahlı stildir.

Wai-kru, Ram Muay

Okullara ve inanışlara göre farklılıklar gösteren, karşılaşmadan önce sporcuların uyguladıkları ustaya saygı amacı ile yapılan danstır. Minik ve Yıldız sporcular kategorilerinde yarışmaları da yapılmaktadır.