MUAY THAI, KICK BOKS, MMA, SYSTEMA SAMBO, SELF-DEFENSE

MMA MIXED MARTIAL ARTS YARIŞMA KATEGORİLERİ

MMA Mixed Martial Arts Yarışma kategorileri organizasyonlara göre farklılıklar göstermektedir. Her organizasyonun kendisine göre kuralları ve kategorileri aşağıda yer almaktadır.

 

IMMAF (International MMA Federation, UFC Amatör)

IMMAF yarışmalarında birleştirilmiş MMA Kuralları uygulanır ve herhangi bir şekilde profesyonel MMA maçı yapmış sporcular bu kategoride yarışamazlar.

Avuç içi açık eldiven, şort, testis koruyucu, çorap tipi kaval kemigi koruyucusu ve dişlik kullanılan koruyucu ekipmanlardır.

WMMAF (World MMA Federation, Amatör)

WMMAF yarışmalarında kategorilere göre farklı kurallar uygulanır. Sporcular; Kick jitsu, Shoot Boxing, MMA Elite gibi farklı kuralların uygulandığı kategorilerde yarışırlar.

MMA KICK JITSU (MMA LIGHT)

Kick jitsu, ayakta uygulanan, yumruk, diz ve tekme vuruşları ile yakın mücadelede boğma ve hareketsiz bırakma tekniklerinin geçerli bir yarışma kategorisidir. Yerde, boğuşma, atma ve fırlatma, kilitleme, boğma ve hareketsiz bırakma izin verilir. Tüm teknikler kısıtlı olarak uygulanır. Ense, gırtlak ve testislere vuruş yasaktır.

Avuç içi açık eldiven baş parmak koruyuculu olmalıdır (eldiven üst kaplaması 3 cm kalınlıkta olmalıdır), şort, testis koruyucu, çorap tipi kaval kemigi koruyucusu, kask ve dişlik kullanılan koruyucu ekipmanlardır. Bayanlar göğüs koruyucusu kullanmak zorundadır. Yetişkinlerde mücadele alanı çevresinde 2m güvenlik alanı kullanılıyorise kasksız mücadeleye izin verilebilir.

SHOOT BOXING (MMA FULL)

Dövüş sporları yarışmalarında Knock-Out’a izin verilen ileri seviyeli uygulama olarak kabul edilir. Ayakta uygulanan, yumruk, diz ve tekme vuruşları ile yakın mücadelede boğma ve hareketsiz bırakma tekniklerinin geçerli bir yarışma kategorisidir. A ve B klas olarak yarışmacılar ayrılır. Ense, gırtlak ve testislere vuruş yasaktır. Yerde vuruş yasaktır. B klas yarışmalarda gövdeye vuruşa izin verilir.

B klas yarışmacılar; avuç içi açık eldiven baş parmak koruyuculu olmalıdır (eldiven üst kaplaması 3 cm kalınlıkta olmalıdır), tektur sarılı bandaj, şort, testis koruyucu, çorap tipi kaval kemigi koruyucusu, dişlik kullanılan koruyucu ekipmanlardır. A klas yarışmacılar kaval kemiği koruyucusu kullanmazlar. Bayanlar göğüs koruyucusu kullanmak zorundadır.

MMA ELITE

Dövüş sporları yarışmalarında Knock-Out’a izin verilen ileri seviyeli uygulama olarak kabul edilir. ayakta uygulanan, yumruk, diz ve tekme vuruşları ile yakın mücadelede boğma ve hareketsiz bırakma tekniklerinin geçerli bir yarışma kategorisidir. A klas yarışmada; ayakta uygulanan, yumruk, dirsek, diz ve tekme vuruşları ile yakın mücadelede boğma ve hareketsiz bırakma tekniklerinin geçerli bir yarışma kategorisidir. Ense, gırtlak ve testislere vuruş yasaktır. Yerde kafaya yumruk, tekme ve dikey olmayan dairesel dirsek vuruşları serbesttir. B klas yarışmada Aklas gibidir sadece dirsek yasaktır. E klas yarışmada B klas gibidir sadece ayakta kafaya diz yasaktır ve yerde sadece kafaya yumruk serbesttir.

Yarışmacılar bermuda şort veya kickboxing şortu gibi bir şort giyiyorsa alta daha sıkı bir şort giymelidir. Avuç içi açık eldiven baş parmak koruyuculu olmalıdır (0,5cm. veya 1cm. kalınlıkta, eldiven üst kaplaması 3 cm kalınlıkta olmalıdır), testis koruyucu ve dişlik kullanılan koruyucu ekipmanlardır. Bayanlar T-shirt veya göğüs koruyucusu kullanmak zorundadır. Ağız açık dövüşmeye izin verilmeyeceğinden dişlik sporcunun ağzına uygun olarak ayarlanmış olmalıdır. A, B ve E klas olarak yarışmacılar ayrılır. E klas başlangıç seviyesi sporcular içindir.