MUAY THAI, KICK BOKS, MMA, SYSTEMA SAMBO, SELF-DEFENSE

MMA Mixed Martial Arts ( Karma Dövüş Sanatları)

Karma Dövüş Sanatları (MMA), çeşitli dövüş sporlarının tekniklerinin, ayakta ve yere kullanımına imkan veren bir tam temas mücadele sporudur. Modern karışık dövüş sanatlarının kökeni, silahsız mücadele sporlarınnın ilk sistemlerinden biri olan antik Olimpiyatların Pankras sporudur. Çeşitli karışık stil yarışmaları 1900’lerde Avrupa, Japonya ve Pasifik bölgelerinde yapılagelmekteydi. Karma Dövüş Sanatları’nın modern örnekleri tüm dünyada gelişme gösterdi. Bunlar dan bazıları; 1920’lerde Brezilya’da gelişen Vale Tudo, Judo ve Japon Jiu-Jitsu temelinde gelişen Brazilian Jiu-Jitsu, Rusların Sovyetler birliğinde yaşayan halkların geleneksel stillerinden derlediği Sambo, İran’ın O-Sports’u ve Grappling (Güreş) içeren diğer sitiller sayılabilir. MMA (Karma Dövüş Sanatları), 1995 yılında Battlecade başkanı ve CEO’su Rick Blume tarafından icat edildi. Popülerliğini (UFC) Ultimate Fighting Championship ile zirveye taşıyan Karma Dövüş Sanatları (MMA), UFC’nin ilk dönemlerinde, Vale-Tudo tarzı tehlikeli olarak
görülmekteydi, bugün MMA adı altında düzenlenmiş ve yeni formunda ek kuralların uygulanması ile güvenli hale getirilmiştir. Başlangıçta gerçek silahsız mücadele durumları için en etkili dövüş sanatlarını bulma niyetiyle ortaya çıkan yarışmalar, rakipleri minimum kurallar ile birbirleriyle karşı karşıya getirmeyi amaçlamaktaydı. Daha sonra güvenliğin artırılması ve sporun genel kabulünü teşvik etmek amacıyla ek kurallar kabul edildi, böylece MMA kısa zamanda tüm dünyada popüler hale geldi ve kendi tarzı içine birden fazla dövüş sanatı çalışan yarışmacıların mücadele ettiği bir branş oldu. 1993 yılında (UFC) Ultimate Fighting Championship‘in kurucuları ile Gracie ailesi tarafından ABD’ye getirilmesi bu sporun poülaritesini tüm dünyada artırdı.

Günümüzde dünya çapında faaliyet gösteren, IMMAF ( International Mixed Martial Aarts Federation ) ve WMMAF ( World Mixed Martial Arts Federation ) kendi kural ve kategorilerinde amatör ve profesyönel faaliyetlerde bulunmaktadırlar.

IMMAF, UFC kurallarını benimserken, WMMAF, MMA Elite, MMA Light (Kick Jitsu), MMA Full (Shoot Boxe), Ground Grappling kategori ve kuralları ile yarışmalar düzenlemektedir.


Mixed Martial Arts, MMA, Karma Dövüş Sanatları anlamına gelir.

MMA, em em ey(İngilizce) veya em em a(Almanca) olarak okunur.

Vale Tudo, Vâli Tudu okunur ve Her Şey Serbest anlamına gelir.